تبلیغات
علوم خاک soil-science - مطالب اردیبهشت 1389
علوم خاک soil-science
پیش به سوی کشاورزی پایدار با نگرش صحیح به خاک

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

تعیین فسفر به روش السِن

تعیین فسفر به روش السِن

فسفراز عناصر اصلی مورد نیاز گیاه بوده ونیز مهمترین عنصر در تولید محصول می باشد.فسفر در كلیه فرایند های بیوشیمیایی ، تركیبات انرژ‍ی زا و ساخت و كار های انتقال انر‍ژی دخالت دارد . مقدار فسفر خاك از 0.02 تا 0.5 درصد نوسان داشته و میانگین آن 0.05 در صد است .برخلاف ازت ،تركیبات فسفری تقریبا نامحلول بوده و براحتی از نیمرخ خاك شسته نمیشوند. مقدار فسفرقابل استفاده در زراعتهای مناطق نیمه خشك، در مقایسه با نواحی مرطوب ، كمتر عامل محدود كننده به شمار می رود .جذب فسفر به مقدار كافی در اوایل دوره رشد گیاه اهمیتی بسیار دارد این اهمیت در اندامهای رویشی بیشتر مشهود است .

فسفر در خاك به دو شكل آلی ومعدنی یافت می شود .بخش آلی آن در هوموس و مواد آلی و قسمت معدنی آن به صورت تركیباتی با كلسیم(در خاكهای آهكی )، آهن و آلومینیم (درخاك های اسیدی)، و سایر فلزات همراه است.این مواد به مقدار كمی در آب حل می شوند .فسفاتها با رسها نیز تركیب شده و بدین ترتیب نیز فسفر از حالت محلول خارج می گردد.

روشهای متعددی برای تعیین فسفر قابل استفاده گیاه در خاك پیشنهاد شده است .(Sommers ,Olsen 1982)و (Turcker , Hagin  1982 ) ولی هیچ یك از آنها تمام عوامل موثر بر فسفر خاك را به حساب نیاورده اند .مناسبترین روش تعیین فسفر قابل استفاده در خاكهای آهكی روش السن می باشد . در این روش با استفاده از محلول نیم نرمال بی كربنات سدیم با پ هاش 8.5 عصاره خاك تهیه می شود .بی كربنات وهیدروكسیل ، به صورت دو رقیب ،فسفات را از ذرات خاك جدا می كنند . به علت وجود رقابت بین یونهای فسفات ، بی كربنات وهیدروكسیل ، جذب دوباره فسفات آزاد شده به سطوح جذب كننده به حداقل می رسد . افزایش pH محلول سبب افزایش غلظت یونهای بی كربنات گشته ، در نتیجه حلالیت یون های كلسیم كاهش می یابد . بدین ترتیب مقدار كمتری از فسفات های آزاد شده به صورت فسفات های كلسیم رسوب می كند .در بسیاری از كشورها همبستگی خوبی بین عملكرد و مقدار فسفری كه با كاربرد روش السن اندازه گیری شده به دست آمده است. البته در شرایطی كه مقدار فسفر اندازه گیری شده با این روش كمتر از 5 و بیشتر از 45 میلی گرم در كیلوگرم بوده ،همبستگی فوق مشاهده نشده است .

روش كار :

ابتدا 5 گرم خاك را برداشته و داخل یك ارلن قرار می دهیم سپس 100 میلی لیتر بیكربنات كلسیم نیم مولار روی آن می ریزیم.سوسپانسیون ایجاد شده را به مدت نیم ساعت شیك میكنیم و پس از آن توسط كاغذ صافی آنرا صاف كرده تا عصاره زلالی حاصل گردد.15سی سی از عصاره به دست آمده را در یك بالن 25 پیپت می نمائیم و به آرامی 5 سی سی محلول آمونیوم مولیبدات را به آن اضافه می كنیم. بالن را به تدریج تكان داده تا گاز های دی اكسید كربن خارج شوند .(احتیاط می شود كه محتویات بیرون نریزند )بعد از این مرحله مقدار 1 سی سی كلرید قلع اضافه و بالن را به حجم 25 سی سی می رسانیم .شدت عبورنور (T) را پس از كالیبراسیون استاندارد های 0.9 ،0.7 ، 0.1،0.3 و صفر پی پی ام در طول موج660 نانومتر قرائت می كنیم .

 
 • تعداد صفحات :2
 • 1  
 • 2  
 

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : محسن کوه جانی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

free counters

فید خوان rss reader